Kakaová aféra

Jan Kavan

Distancování se J. Kavana od spojitosti s obviněným K.Srbou z nájemné vraždy novinářky MF Dnes S.Slonkové zní stejně věrohodně jako když se Kavan bránil od spojení s příslušníky StB s kterými byl nafilmován jak spolu vesele popíjejí šampaňské v jednom pokoji. Nebo stejně absurdní výmluva při jeho couvání s automobilem, při kterém stačil nabourat několik zaparkovaných vozů, kdy na svou obhajobu uvedl, že není podnapilý, jen ty výpary jsou cítit z Alpy, kterou si mazal krk. Nyní však jeho chování a pitoreskní výmluvy, už k pousmání přestávájí být. Kavan si svého Srbu přivedl na ministrerstvo, tam z něj udělal garanta akce "čisté ruce" a při stamiliónové škodě, kterou Srba způsobil a musel rezignovat, jej Kavan označil ještě za člověka, který vysoko zvedl laťku ministerským úředníkům. Taková je odpovědnost Kavana za pokleslého úředníka z kterého udělal generálního sekretáře min.zahraničí a hlavně příkladného člověka pro všechny státní úředníky.

 

Pár měsíců před volbami 1998 naboural při pokusu zaparkovat v centru Prahy tehdejší senátor ČSSD Jan Kavan. Přivolaná hlídka cítila z jeho dechu alkohol, ověřit to nijak nemohla. Kavan totiž vytáhl svůj senátorský průkaz zajišťující mu imunitu. A po volbách se stal ministrem zahraničí.

 

4. září 2002  0:00

Policie, která vyšetřuje korupci na ministerstvu zahraničních věcí, se začala zajímat o obsah trezoru Jana Kavana, v němž jeho podřízení před dvěma lety náhodou objevili stovky tisíc korun a dokumenty. Exministr o penězích v trezoru říká každou chvíli něco jiného, a navíc jsou jeho výroky v rozporu se svědectvím úředníků ministerstva, kteří násilnému otevření sejfu asistovali. Nejasné je i to, jaký byl další osud peněz.

 

Kavanova administrativa upatlala podivuhodnou smlouvu, o které se běžně hovoří jako o smlouvě o korupci. V rozporu s mezinárodními úmluvami i se zákony hostitelské země nebyla společnost Hotel Český dům v Putinově říši registrována a neplatila tam daně, zato využívala účet ambasády, díky kterému odebírala neproclené a nezdaněné zboží. Aby toho nebylo málo, měla tahle firma se zaručenou prosperitou na státní útraty ještě smluvně garantované předkupní právo pro případ, že až se dosyta nažere ze státní pokladny, přestane se k Černínskému paláci znát. Komu je to ještě málo, pro toho dodejme další nášup: zájmy společnosti Hotel Český dům i zájem ministerstva zahraničí zastupoval při smluvním obřadu tentýž člověk, ctihodný advokát Jiří Teryngel. To už by mohlo stačit.

 

Takže zopakujme si, co čas nezasunul. Exulant Kavan se vrací do vlasti a je vítán dosud funkčními fízly StB v salonku ruzyňského letiště. Pak na jejich náklady ubytován v partajním hotelu Praha. Vše zachováno na videu. Komise pro šetření událostí 17. listopadu zjišťuje, že dotyčný je veden jako agent (úřední titul tajný spolupracovník) pod krycím jménem Kato. Což řeší soud až do roku 1996 a posléze vynese věru šalamounské rozhodnutí, že vědomou spolupráci nelze prokázat, ubohý exulant neměl ani tušení, že za pracovníky československého velvyslanectví mohou se skrývat fízlové, neb tedy operativci StB.