Kakaová aféra

Praha 15. září 2006 9:17

Nový ministr financí Vlastimil Tlustý převzal po svém předchůdci „díru“, která je zřejmě mnohem hlubší, než se mu mohlo zdát v jeho nejčernějších snech. Obavy o její rozměry prohloubil i viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer, který ve svém textu v MF Dnes charakterizoval státní rozpočet jako „nejhorší a nejnebezpečnější za poslední léta“. >> více

14. srpna 2006  11:21,  aktualizováno 17:28

Návrh rozpočtu nepočítá se změnami, které by se týkaly rodičovského příspěvku, porodného, doplatku na bydlení, příspěvku na školní pomůcky nebo zákona o sociálních službách.

Rodičovský příspěvek by se tak měl od ledna zvýšit zhruba na dvojnásobek, přibližně na 7600 korun.

Naopak odsunout se budou muset změny nemocenské. Nezbytný pro dosažení plánovaného schodku bude i odklad platnosti služebního zákona pro státní zaměstnance o dva roky.

Od ledna 2007 by se také měla zvýšit spotřební daň z tabákových výrobků, která by podle dřívějších propočtů měla do státní kasy přinést deset miliard korun.

Bez těchto změn hrozil Česku deficit až 170 miliard korun.

"Rozsah sociálního státu nabývá na rozsahu a stále více svazuje ruce vláda při sestavování rozpočtu. Bohužel vzhledem k rozložení sil v parlamentu se bude asi v následujících měsících těžko hledat politická vůle, usměrnit sociální stát do rozměru, který je dlouhodobě ufinancovatelný a neznamená hrozbu pro veřejné finance," uvedl analytik společnosti Atlantik Petr Sklenář

"K splnění schodku je ale nutné provést škrty v zatím nespecifikovaném objemu, které ministerstvo financí označilo velmi vágně jako snížení některých výdajů," upozornil Sklenář.  To by podle něj muselo znamenat buď škrty ve výši 40 až 50 miliard, nebo přesunutí části těchto výdajů přesunout mimo rozpočet.

"To by byl ale pouze optický trik pro snížení schodku," dodal. >> více

9. srpna 2006 

Zvyšování důchodů provází každoročně velký boj, který bude letos tím ostřejší, že zatím není jasné, kdo bude vládnout. Konečné slovo o důchodech musí kabinet říci do konce září.

U ministra financí Bohuslava Sobotky zřejmě Škromachův plán na růst o 500 Kč na odpor nenarazí. I on říká, že valorizace by měla být "o něco vyšší, než je zákonné minimum".

Pro vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon je i ODS, ale ve vyjádření je opatrnější. "Je nutné zvyšovat penze více, aby se dostaly nad 42 procent průměrné mzdy. Teď je ale předčasné říci, jestli to půjde už příští rok," říká Petr Nečas, který by v případné vládě ODS převzal křeslo po Škromachovi.

 

Politici mají při zvyšování důchodů ruku otevřenou i přesto, že rozpočtu na příští rok hrozí schodek až 170 miliard korun.

 

Důchodců přibývá

Důvodů, proč už teď peníze v kolonce důchody chybějí, je více. První je, že letos odchází do penze více lidí, než se počítalo. Za první půlrok šlo na odpočinek 61 tisíc lidí, loni v tu samou dobu to bylo o jedenáct tisíc lidí méně. Se stoupajícími platy jsou navíc penze čerstvých důchodců vyšší, letos v průměru devět tisíc korun.

Druhý důvod je, že vláda před sebou valí balvan z minulých let. Loni jí už druhý rok po sobě chybělo na konci roku na důchody několik miliard.

Vyřešila to tím, že si je půjčila na pár dní od České pošty. Stát zálohy na první lednové důchody poslal poště se zpožděním až v lednu z letošních peněz. Výsledkem je, že letos budou tyto peníze v rozpočtu opět chybět. >> více

16.8. 2006 15:36

Kabinet Jiřího Paroubka ve středu jednal naposledy před svou demisí. Na programu měl hlavně jednání o státním rozpočtu. Měl by mít schodek 88 miliard korun. Ministři v něm přitom našli prostředky pro růst platů státních zaměstnanců o pět procent místo původně navrhovaných 4,5 procenta.

Aby se ale dodržel, budou politici muset obětovat několik zákonů, které měly vstoupit v platnost. Například služební zákon. Na odměny například pro policisty se zatím v rozpočtu peníze nenajdou.

Kromě toho se bude muset odložit i platnost zákona o nemocenském pojištění. Ve Sněmovně přitom sociální demokraté spolu s KSČM zákon prosadili, i když Senát a prezident se snažili jej zvrátit. Nyní sama strana přiznává, že norma bude odložena.

Pokud by zákony začaly platit tak, jak vláda Jiřího Paroubka naplánovala, schodek by přesáhl 170 miliard. A to není vzhledem ke slibům, které Česko dalo Evropské unii, možné. Schodek se postupně má snižovat, zní závazek.

Vláda ale zároveň slíbila, že všechny sociální dávky, které zavedla nebo navýšila, zůstanou zachovány. Právě ty ale odebírají z rozpočtu nejvíce peněz. >> více

23.8.2006 - FinExpert.cz

Na sociální výdaje jde už většina rozpočtu

Výdaje státu na důchody, sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti jsou trojúhelník, na jehož vrcholu je obrovský deficit státního rozpočtu. Ten může v příštím roce dosáhnout až 170 miliard korun. Přestože Ministerstvo financí zatím naplánovalo schodek ve výši 88 miliard. Na zákonem zaručené sociální výdaje vydá stát v příštím roce 473,1 miliardy korun - o téměř sedmdesát miliard víc než letos. O dosud nevídaný růst sociálních výdajů se postaraly politické strany, a zejména ČSSD, těsně před červnovými volbami. >> více

Praha, 22. 8. 2006

O dosud nevídaný růst sociálních výdajů se postaraly politické strany, a zejména ČSSD, těsně před červnovými volbami. Jen zvýšení rodičovského příspěvku a porodného, příspěvku na bydlení, odměny pro pěstouny a zavedení nové dávky na školní pomůcky pro prvňáčky přijde na zhruba 19,5 miliardy korun. A odcházející vláda premiéra Paroubka ještě na poslední chvíli přidávala. >> více

3.7.2006

Praha - Pokud se v rozpočtu na rok 2007 nezačne dramaticky škrtat, překročí schodek 170 miliard a bude o 115 miliard vyšší než loni.

Uvnitř analýza

Obavy, že státní rozpočet se může propadnout do dosud rekordního deficitu, dnes poprvé potvrdí odstupující vláda Jiřího Paroubka. Vyplývá to totiž z materiálu, který ministři projednávají na zasedání kabinetu v Kolodějích u Prahy.

Viník: předvolební dárky a sliby

Analýza ministerstva financí ukazuje, že příčin je několik. Paroubkova vláda překročila závazné výdajové rámce už letos, když počátkem roku zvýšila důchody a mzdy státních zaměstnanců. Důležitějším zásahem do rozpočtu však jsou reformy, které schválil parlament a které začnou platit od počátku roku 2007. >> více

14.7.2006

Ekonomové: ČR může mít nezaměstnanost i pod šesti procenty

Nezaměstnanost v České republice by se mohla pohybovat mezi třemi až šesti procenty. Hospodářská politika země musí ovšem nejdříve vést ke snížení dlouhodobé nezaměstnanosti, změně sociálních dávek a zvýšení mobility pracovních sil, domnívají se ekonomové…

10.7.2006

Státní dluh stoupl téměř na 729 miliard Kč

Státní dluh České republiky se ve druhém čtvrtletí zvýšil téměř o 31 miliard korun na 728,9 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přibližně 71.000 korun. >> více

19.7.2006

Pokud nebude v dohledné době sestaven nový kabinet, státní rozpočet pro příští rok velmi pravděpodobně skončí se stosedmdesátimiliardovým schodkem. Aby se tak nestalo, doporučil odcházející ministr financí Bohuslav Sobotka dramatické škrty v připravovaném návrhu rozpočtu. On už je ale provádět nehodlá. >> více